Besplatni udžbenici za sve: Novi učenički standard u KS…

Besplatni udžbenici za sve: Novi učenički standard u KS i na nivou FBiH

Ove godine su u bužetu Kantona Sarajeva, ali i na nivou Federacije BiH planirana sredstva za kupovinu udžbenika.

“Prošle godine nabavili smo u Kantonu Sarajevo udžbenike za učenike od 5. do 9. razreda. Ti udžbenici su registrirani u školskim bibliotekama i koristit će se par godina. Imamo dogovor sa roditeljima i na osnovu tog dogovora dali smo instrukciju iz Ministarstva da će roditelji nabaviti udžbenike koji budu izgubljeni ili oštećeni. Tačno je da su ove godine osigurana sredstva u budžetu od 2,5 miliona KM za nabavku udžbenika za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole. Te udžbenike nabavit će škole i učenici ih neće vraćati na kraju školske godine, jer učenici tog uzrasta često imaju zadatke koje izrade direktno u udžbenicima.” – ističe Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo.

Također, obradovani smo i informacijom da smo ovaj učenički standard proširili i na budžet Federacije BiH. Tako da su sredstva za ovu namjenu osigurana i u budžetu Federacije BiH. Kada dobijemo zvanično potvrdu o ovome, tada ćemo eventualni višak sredstava usmjeriti na nabavku druge bibliotečke građe, lektira i stručne literature, jer šta god kupimo i usmjerimo u obrazovanje, doći će na pravo mjesto, kazala je ministrica Muminović.

Također, paralelno sa ovim naporima sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo provodimo aktivnosti na realizaciji bolje udžbeničke politike. U narednom periodu dobit ćemo nove udžbenike, savremeno opremljene, u materijalnom i digitalnom obliku.”.

Nabavka udžbenika za učenike osnovnih škola u Federaciji BiH od 1. do 5. razreda, u iznosu od 12,8 miliona KM, predviđena je Budžetom FBiH za 2023. godinu. Riječ je o amandmanu Naroda i Pravde koji je u okviru zajedničkih amandmana Osmorke prihvaćen i sredstva su uvrštena u budžet.

U obrazloženju amandmana pojašnjeno je da se Bosna i Hercegovina suočava s velikim demografskim izazovima, da zemlju umnogome zbog socio-ekonomskih razloga napuštaju mlađi ljudi, među kojima i mlađe porodice s djecom osnovnoškolskog uzrasta. Podrška u nabavci knjiga značajna je poruka i finansijska olakšica roditeljima u školovanju djece, kao i investicija u obrazovanje i podizanje učeničkog standarda.

Prema Informaciji FMON-a u školskoj 2018/2019. u osnovnim školama u Federaciji BiH bilo je 184.053 učenika, a u ovoj 2022/2023. godini 169.775 – što predstavlja znatan pad u kratkom vremenskom periodu. Besplatni udžbenici za osnovce poznata je praksa ne samo u razvijenim zemljama Evrope i svijeta već i u okruženju, a od prošle godine masovnije i u BiH. Naime, nakon što je Vlada Kantona Sarajevo osigurala besplatne udžbenike za učenike od četvrtog do devetog razreda osnovnih škola, dobra praksa proširila se u većini općina u KS, koje su finansirale udžbenike za učenike od prvog do četvrtog razreda, a dobra praksa zaživjela je i šire. Ukoliko se implementiraju sredstva Budžeta FBiH namijenjana za knjige, sredstva koja kantoni i općine trenutno izdvajaju za osiguravanje besplatnih udžbenika mogu iskoristiti za druge potrebe u školstvu, a moguće je obuhvatit i srednjoškolski uzrast, što bi bila direktna podrška populaciji mladih.