22.7.2022 / PRESS NARODA I PRAVDE
Intervju s Prvim zamjenikom predsjednika Naroda i Pravde Kemalom Ademovićem
ISPUNJAVANJE PREDIZBORNIH OBEĆANJA OSNOV JE ISPRAVNE POLITIKE
Gospodine Ademoviću, široj je javnosti manje poznato da ste rođeni u Srebrenici, nikada o tome niste puno govorili. Iako ste još kao dijete došli u Sarajevo, često posjećujete svoje rodno mjesto. Bili ste i na dženazi 11. jula u Potočarima. Kakvi su Vam utisci o stanju u Srebrenici danas?
Nakon svega što su Srebrenica i srebrenički narod preživjeli, nakon jedne nezamislive višegodišnje patnje koja je okončana genocidom, očekivalo se puno više. Bio je neophodan oštriji međunarodni fokus, a svakako i puno ozbiljniji pristup bosanskohercegovačkih vlasti svih nivoa. Čemu smo svjedočili posljednje dvije decenije? Lijepim riječima, a slabim djelima! Doveli smo se u situaciju da skoro trideset godina nakon genocida još uvijek humanitarne organizacije brinu o povratnicima u Srebrenici. Gdje su institucije vlasti? Kako se raspodjeljuju desetine miliona KM koje se u budžetima svake godine formalno planiraju za Srebrenicu?
Želim nešto posebno naglasiti. Na Komemoraciji u Potočarima ove godine bila su vrlo upečatljiva obraćanja međunarodnih zvaničnika. Holandska ministrica odbrane Ollongren ponudila je u ime Holandije svoje “najdublje izvinjenje” za ulogu holandskih mirovnih snaga u genocidu u Srebrenici. Gospodin Z. Rosensaft iz Svjetskog jevrejskog kongresa rekao je između ostalog da međunarodna zajednica danas mora priznati poraz u Srebrenici, da je dozvolila genocid i da se ne može dozvoliti da negatori genocida i danas šire svoje laži. Nama su te poruke značajne, ali nisu dovoljne. Mi smo prodani i pobijeni, a agresor i oni koji su počinili genocid su nagrađeni umjesto da su kažnjeni. Sada s pravom očekujemo da međunarodna zajednica makar malo ispravi svoju grešku i pokaže kroz nova ustavna uređenja koja se posljednjih dana ponovo aktueliziraju da je na strani Bosne i Hercegovine, a ne na strani secesionističkih politika i dodatnog cijepanja ovog društva po etničkim osnovama.
U Srebrenici je Narod i Pravda nedavno osnovala organizaciju i otvorila svoju kancelariju? Očito je Srebrenica Narodu i Pravdi i u političkom fokusu?
Srebreničkom se narodu više ne može na oči pojavljivati s praznom pričom. Mi kao stranka u Srebrenicu nismo došli po glasove, jer nemamo svoje kandidate na izborima u RS-u ove godine. Nismo došli da lažemo nego da se institucionalno povezujemo. Vlada Kantona Sarajevo u kojoj predvodimo procese realizirala je nekoliko značajnih projekata u Srebrenici i okolini, podržala je Udruženje MFS-EMMAUS koje radi sjajan posao, nabavila određene količine sjemenskog materijala, podržala neke projekte rasvjete u srebreničkim selima, opremala škole. Uskoro se otvara Ured Vlade KS za Srebrenicu. Držimo da je to ispravan način, da ne obećavamo nego da dolazimo s projektima i dogovaramo se sa tamošnjim stanovništvom šta još treba raditi. Nema nove politike bez toga. Ne želimo lagati narod. Zato nismo pristali da ove godine izlazimo na izbore u RS-u bez dogovorenih principa. Tražili smo minimum, da oni koji se žele kandidirati u RS-u moraju živjeti u RS, da im je tamo prebivalište, da moraju pokazati porijeklo svoje imovine, da ne smiju biti u sukobu interesa, da nisu pravomoćno presuđeni itd. Nažalost, oni koji predvode tu priču zajedničkog nastupa u RS-u, prvenstveno SDA, nije prihvatila te principe. Nismo željeli ničim doprinijeti rasipanju glasova pa nismo ponudili svoje liste, prepustit ćemo našem članstvu i simpatizerima da izaberu nekog od ponuđenih kandidata, vodeći se spomenutim principima. Za poziciju potpredsjednika RS-a podržavamo kandidaturu gospodina Jusufa Arifagića, koji živi u Prijedoru, vodi svoj uspješan posao tamo, bivši je logoraš, istaknuti borac za Bosnu i Hercegovinu.
Nije prvi put da spominjete ispunjavanje predizbornih obećanja?
Držim da to mora biti osnov politike, da se konačno građanima počinje ispunjavati ono što im je obećano, i više od toga. Zbog toga su dali svoj glas i povjerenje. Laži i prevare su otjerale puno ljudi iz ove zemlje i izrodile nepovjerenje prema politici i institucijama vlasti. Ta ukorijenjena praksa mora prestati. Tamo gdje procese vode kadrovi Naroda i Pravde, a tu prije svega mislim na Kanton Sarajevo, bilježimo dosta ispunjenih obećanja i implementaciju važnih projekata. Navest ću samo par primjera. Obećali smo da ćemo raditi na izjednačavanju prava zaposlenih i nezaposlenih porodilja. To smo ispunili i napravili iskorak – za sve porodilje znatno smo povećali porodiljske naknade, dva i po puta od prvobitno planiranog. Dali smo i obećanje da ćemo raditi na stambenom zbrinjavanju mladih, znatno smo povećali sredstva i broj korisnika tog programa, ali uveli i novu praksu pomoći u plaćanju najma prostora za one koji nisu kreditno sposobni, koji ne mogu kupiti stan. Brojni su primjeri, iz različitih sektora, prezentirat ćemo ih detaljno u narednom periodu, jer želimo promovirati i graditi takvu političku kulturu – ne na praznim obećanjima, već na ispunjenim obećanjima.
Opći Izbori 2022 su blizu, V ste također kandidat na ovim izborima. Šta očekujete od predstojećih izbora?
Jesam, kandidat sam na listi za Skupštinu Kantona Sarajevo. Za kandidata me predložilo sedam općinskih organizacija, nisam bježao od odgovornosti, prihvatio sam da se stavim na raspolaganje, a građani će odlučiti zaslužujem li povjerenje da budem njihov zastupnik u narednom mandatu. Kanton Sarajevo nam je posebno važan, jer smo u kratkom periodu, takoreći u pola mandata, uspjeli pokazati da se može voditi drugačija politika i tu dobru praksu pokušati prenijeti na prostor cijele Bosne i Hercegovine. Želim dati doprinos da se ta dobra praksa zadrži u Kantonu Sarajevo, da neke nedovršene projekte i procese završimo, a i da neke nove dobre stvari napravimo.
Što se očekivanja tiče, na nama je da uložimo maksimalne napore i predstavimo naš dosadašnji rad, a imamo šta pokazati. Kandidatske liste su završene, ponudili smo dosta dobrih kandidata, dobrih ljudi. Tu smo također napravili iskorak – jedina smo stranka koja je sebi pravilnikom propisala da u vrhu listi moraju biti mladi kandidati, da tu novu generaciju koju pripremamo za preuzimanje odgovornosti pozicioniramo u tijela odlučivanja. I uglavnom smo uspjeli u tome, dvije kantonalne organizacije, ZDK i SBK, napravile su izuzetak pa su ponudile kandidate koji su malo prešli dobnu granicu mladih. Imamo dva nosioca listi, u Unsko-sanskom i Bosansko-podrinjskom kantonu, mlađa od 30 godina. Radi se o zaista sjajnim momcima, Azharu i Nezimu, koji su se već dokazali u svojim općinskim vijećima i organizacijama NiP-a koje su u svojim gradovima izgradili, kao i u Povjereništvu mladih NiP BiH gdje obnašaju funkcije predsjednika i potpredsjednika. Na svoju smo omladinu baš ponosni. Ponosni smo i na činjenicu da se vodilo računa i o nacionalnoj i spolnoj zastupljenosti, vodeći primarno računa o kvaliteti kandidata, zadržavajući kontinuitet i dosljednost.
Nastojimo voditi dobru kadrovsku politiku. Nismo zatvorena stranka, naša vrata su širom otvorena za sve one koji misle da mogu doprinijeti ovom projektu i da se mogu uklopiti u naš koncept i organizacijsku kulturu. Neki se nisu mogli prilagoditi novim principima pa su nas napustili ili smo ih isključili. Mi s tim nemamo problem, jer ovaj je projekt iznad svakog pojedinca. Ulazna vrata NiP-a su široka, a izlazna još šira.
Kakvu kampanju očekujete?
Već je počela prljava kampanja. Navikli smo na to i znamo se s tim nositi, najprizemniji napadi na rukovodstvo i istaknute članove NiP-a traju čini mi se od samog osnivanja stranke. Očekivati je da će ova kampanja imati pojačan intenzitet u tom smislu, jer se režim ove godine osjeća posebno ugroženim i ne bira način i sredstva komunikacije. Međutim, imam potrebu da ukažem strankama koje se takmiče na ovim izborima na to da se uzdrže od teških uvreda kandidata iz rivalskih stranaka, posebno od vrijeđanja porodica, potvaranja, spinovanja. To je kolo zla koje kada se pokrene poslije ga je teško zaustaviti, jer refleksno izaziva neprimjerene reakcije i revanšizam. Zadatak nam je graditi novu političku kulturu i u ovom kontekstu.
U svom prošlom intervju ste govorili o važnosti koncepta Trojke i zajedničkom kandidatu za člana Predsjedništva BiH? Zajednički kandidat je usaglašen i šira javnost je to pozdravila. Međutim, Trojka se suočava s određenim problemima na nižim nivoima, preciznije u općini Centar, mediji su o tome nedavno pisali. O čemu je riječ?
Kada govorim o koaliciji Trojka, govorim o konceptu dogovora o zajedničkim prioritetima bez obzira na sve naše razlike, o konceptu koji je dao vidljive rezultate u Sarajevu. Potisnute su razlike koje među nama postoje, a zajednički program koji donosi korist stanovništvu stavljen je na sto. S istim ciljem podržali smo i kandidaturu gosp. Denisa Bećirovića za člana Predsjedništva BiH, potiskujući lične stranačke benefite i podređujući ih općem interesu. Nama je interes države i građana ispred svakog drugog interesa i zbog toga i koaliramo. Ako nekad ta koalicija ne bude isporučivala korist za građane, postat će svrha sama sebi i prestat će njen smisao.
Istina je da je bilo turbulencija u općini Centar između načelnika Mandića i naše općinske organizacije. Karakter po kojem su predstavnici NiP-a prepoznati jeste da ne šute na bilo koji oblik nepravde. Naša organizacija NiP Centar iskreno je podržala gosp. Mandića kao kandidata za načelnika Općine Centar, bez imalo kalkulacija bilo kakve vrste, sve smo napade stoički podnosili, nismo pristajali na etničke ljušture koje su nam pokušali natovariti, načelnik Mandić to dobro zna. Naša vodilja u procesu promjene vlasti u Općini Centar bila je promjena dotadašnjeg načina upravljanja općinom s kojim nismo bili zadovoljni. U fokusu nam nisu bila samo imena da bismo se zadovoljili da jedno mijenjamo drugim, a da situacija ostane ista ili slična. Naši vijećnici i organizacija imaju ozbiljne zamjerke na rad načelnika Mandića. Pokušavali su to riješiti razgovorima i dogovorima, ne iznoseći probleme u javnost i ne želeći mu praviti nikakvu reputacijsku štetu. Međutim, od naših ljudi ne možete očekivati da će, recimo, dozvoliti da se Odluka o organizaciji i djelokrugu organa uprave Općine, koja je ključna za stvarnu reformu općinske administracije i funkcioniranje ukupnog sistema, donosi od strane načelnika, dok je za njeno donošenje po zakonu isključivo nadležno Općinsko vijeće. U ovom slučaju Općinsko vijeće čak nije ni konsultovano niti mu je tražena ikakva saglasnost. To je nečuveno. Naš klub vijećnika kao najveći klub u Vijeću nosi odgovornost pred građanima koji su ih birali. Zatim, ovaj posljednji primjer, oko sastava rukovodstva Vijeća, to je moralo biti definirano Statutom Općine s ciljem zastupljenosti predstavnika svakog konstitutivnog naroda i predstavnika iz reda ostalih – zašto se na to čeka već skoro dvije godine, to nas posebno čudi. Za to smo se izborili u Skupštini Kantona Sarajevo, dakle na kantonalnom nivou smo riješili tu diskriminaciju. Po istom principu željeli smo to prenijeti na rukovodstvo Općinskog vijeća Centar. U tom kontekstu su i imenovanja novih članova rukovodstva, u ovom slučaju iz reda hrvatskog naroda, koje je načelnik neshvatljivo negodovao. Ovo su samo neka od otvorenih pitanja kojih je puno, ali su sistemska i zato ih navodim, kao ilustraciju. U najmanju ruku, začuđeni smo ponašanjem načelnika Mandića.
Već nekoliko puta ste spominjali pitanje državne imovine. Ono je opet aktualno, i to ne samo zbog neustavnih poteza koji se pokreću iz RS-a, nego iz iz Federacije BiH. Na dnevnom redu julske sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH ponovo će se naći sporni zakoni o šumama i građevinskom zemljištu, kojim se predviđa prenos vlasništva državne imovine na niže nivoe vlasti. Javno ste negodovali kada su ti zakoni u pitanju, nakon čega su povučeni s dnevnog reda, a sada ih evo ponovo vraćaju pred zastupnike.
To je jedna od najvažnijih tema za teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Spominjao sam već da je krajnji cilj blokada i ucjena Milorada Dodika bila državna imovina, on je to kasnije i javno rekao. Ustavni sud mu nije dozvolio da šumsko i poljoprivredno zemljište uknjiži na entitet, institucionalno je zaustavljen. Pokušao je i sa Zakonom o nepokretnoj imovini RS pa mu je Visoki predstavnik Schmidt i to poništio, jasno kazavši da jedino država BiH može raspolagati državnom imovinom odnosno raspoređivati vlasništvo nad državnom imovinom. Međutim, šokantne su inicijative koje dolaze Federacije BiH. Vlada Federacije BiH i rukovodstvo Parlamenta FBiH očito insistiraju na spornim zakonima o šumama i građevinskom zemljištu, koji predviđaju da se vlasništvo nad državnom imovinom spušta na niže nivoe vlasti, i pored svih upozorenja koja su dobili. Taj zakon o građevinskom zemljištu, čini mi se, već treći put stavljaju na dnevni red, iako znaju da je neustavan. Kao da žele dati legitimitet Dodikovim nastojanjima, kao da su se s njim dogovorili kako će dijeliti i harčiti državnu imovinu, i ne znam jesu li svjesni šta čine. Pozvao bih Visokog predstavnika gospodina Schmidta da prati ove procese u Federaciji i da reaguje onako kako je reagovao i na Dodikovo neustavno djelovanje. Ponovit ću, ovo što radi vladajuća koalicija HDZ i SDA sa svim svojim satelitima u drugim strankama preko svoje Federalne Vlade je prodaja teritorijalnog integriteta BiH i uvod u podjelu zemlje, na mala vrata. Svjesno ili ne, nije ni važno. Pozivam sve zastupnike u Parlamentu FBiH na savjest, a neustavno djelovanje svakako će biti institucionalno zaustavljeno.